Маж со пушка нападна руска канцеларија за регрутирање, некои се ранети

Како што објави независниот руски медиум МедиаЗона, во градот Уст-Илимск во областа Иркутск, маж со пушка нападнал воена канцеларија за регрутирање, а видеото од нападот се прошири на социјалните мрежи.

Видео објавено од каналите на Телеграм покажува човек со пиштол. Мажот испукал истрел, а луѓето во собата почнале да врескаат и да бегаат од канцеларијата за регрутирање.

Тајга.инфо, кој објави видео од инцидентот на својот канал Телеграм, цитираше очевидец дека меѓу ранетите е и шефот на комитетот за регрутирање. Вкупниот број на жртви не е наведен, пренесува МедиаЗона.

Портала База објави видео од уапсениот напаѓач, кој на видеото е идентификуван како 25-годишниот Зинин Руслан, жител на Уст-Илимск.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.