Македонија гласаше „За“: Русија ќе треба да ѝ плаќа репарации на Украина за агресијата

Генералното собрание на Обединетите Нации (ОН) усвои резолуцијата со која се прогласува дека Русија мора да одговара и да плаќа репарации на Украина поради воената агресија.

Меѓутоа познавачите на состојбите објаснуваат дека Русија има право на вето и дека секој акт од ГС на ООН поминува низ СБ (Совет за безбедност). Во тој орган Русија може да блокира буквално се…
Македонија гласаше „За“: Русија ќе треба да ѝ плаќа репарации на Украина за агресијата

Дури 94 земји гласаа, при што 94 земји гласаа „За“, 14 беа против и 74 останаа воздржани на гласањето на резолуцијата.

Една од земјите кои гласаа на резолуцијата беше и Република Македонија, која гласаше „За“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.