Македонија прва во светот по просекот на позитивни тестови во седум дена

Според веб страницата ourworldindata.org, Македонија е неславен светски лидер според процентот на новозаразени од коронавирус во однос на направените тестови во период од седум дена!
Над една третина или 35,7 отсто од извршените тестирања во Македонија во периодот меѓу 3 и 9 ноември биле позитивни.

Веднаш зад Македонија е Полска со 33,6 проценти, трета е Чешка со 32,7 отсто, четврта Словенија со 32,2 отсто, петта Бугарија со 30,3 отсто, шеста Романија со 30 отсто итн.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.