Македонија според стапката на тестирања за КОРОНАВИРУСОТ е втора во регионот

Loading...

Македонија според стапката на тестирања за ковид-19 е втора во регионот. Само Хрватска е со поголем процент. Објави Филипче вечерва на неговата Фејсбук страна.

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на 1 милион жители. Имаме доволно тестови за да ги задоволиме потребите на нашата земја. Ова е одличен резултат, не само за бројката на тестови, туку и за целокупниот пристап кон идентификување на пациентите, нивните резултати и кластерите на заболени.

Во моментов располагаме со 4.500 тестови, а резервите секојдневно се надополнуваат. Ја очекуваме донацијата и од 20.000 китови за тестирање – кои се доволни за потребите според вкупниот број на население во земјава.

Прочитајте уште и:

Во Србија на сила е забрана за движење од 13 часот денеска до 5 часот во понеделник

Радио станици на Пулс24

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...