Македонскиот актер Љупчо Тодоровски – Упа почина од коронавирус

Loading...

Актерот Љупчо Тодоровски – Упа почина денес на 65 години по компликации од Ковид-19. Освен со актерство, Тодоровски се занимаваше и со театарска режија, филмска и ТВ-продукција и со пишување сценарија.

Глумел на осум јазици во над 30 филма и ТВ-серии, има петнаесетина театарски режии, десетици и десетици улоги во проекти и театарски куќи во цела поранешна Југославија, како и безброј разни други сценски настапи.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...