Макрон: Благодарам Бугарија, честитки Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон и се заблагодари на Бугарија и ѝ честиташе на Северна Македонија за одлуката изгласана во петокот од Националното собрание за прифаќање на францускиот компромис за укинување на ветото за почеток на преговорите за членство на Скопје во ЕУ.

Макрон: Благодарам Бугарија, честитки Северна Македонија

„Му благодарам на бугарскиот премиер, на коалициските партнери и на опозициските партии кои ја изгласаа (одлуката). Честитки за напредокот на Северна Македонија. Има уште работа да се направи, но сè уште е напредок“, рече Макрон на прес-конференција во крајот на самитот на ЕУ во Брисел.

Доцна во четвртокот, Емануел Макрон ги повика бугарските политичари да го поддржат францускиот компромисен предлог, велејќи дека тоа е нивна европска должност.

Францускиот претседател рече дека претседателството ќе ги продолжи разговорите со Бугарија и Северна Македонија во наредните денови и дека е подготвен брзо да ја формализира одлуката за почеток на разговори со Албанија и Северна Македонија до крајот на јуни, кога завршува француското претседателство.

Премиерот во оставка Кирил Петков изјави дека францускиот компромис има поддршка од другите земји од ЕУ и сега прашањето треба да биде прифатено од Скопје.

„Бугарија го направи својот чекор и европските лидери го ценат тоа. Бугарските барања сега стануваат европски и време е владата на Северна Македонија да ја води својата нација напред“, рече Петков по самитот.

Тој изрази уверување дека „со помош на европската нација и партнерите од НАТО ќе се надминат тешкотиите“ и владата ќе го прифати компромисот.

Бугарскиот премиер рече и дека според него предлогот е добар и за Скопје, бидејќи ќе овозможи почеток на преговорите и ќе ги заштити правата на сите заедници во земјата и дека „ова е да биде европска земја“.

Петков им се заблагодари и на пратениците, велејќи дека начинот на кој е донесена одлуката е исправна „за една ваква одговорна одлука“, како и на министерката за надворешни работи Теодора Генчовска што и покрај мислењето на нејзината партија „Има таков народ“ од која дошла “, рече таа јасно, дека ова е најдобрата понуда.

Европската политичка заедница

Емануел Макрон најави дека до крајот на годината ќе се одржи првата средба на неговата иницијатива за создавање европска политичка заедница, која ќе ги обедини партнерите од ЕУ без оглед на нивото на европска интеграција на кое се наоѓаат.

Тој објасни дека иницијативата не е замена за проширувањето, туку дека ќе се користи за разговори за стратешки прашања како што се безбедноста, одбраната, енергијата, здравствените кризи и економската солидарност.

Самитот ќе биде коорганизиран со чешкото претседателство со ЕУ, кое започнува на 1 јули, а ќе ги покани лидерите „од Исланд во Украина“, вклучително и Велика Британија, која ја напушти ЕУ минатата година, и земјите од Европската економска област, од Западен Балкан. , како и Источното партнерство, да разговараат за стратешки прашања од заеднички интерес.

Макрон не ја исклучи можноста иницијативата да се институционализира и да стане форум за дискусии за стратешки прашања.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.