Макрон: Убеден сум дека најдовме компромисно решение за Бугарија и Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон на симболична церемонија му го предаде ротирачкото претседателство со ЕУ, кое завршува денеска на полноќ, на чешкиот премиер Петр Фиала.

Макрон истакна дека „последните напори“ на Париз биле да го заврши договорот меѓу Бугарија и Република Северна Македонија за почеток на преговорите за пристапување на Скопје во ЕУ.

„Убеден сум дека најдовме компромисно решение“, рече Макрон на прес-конференција, додавајќи дека решението носи сигурност и предвидливост за сите.

Ројтерс забележува дека на 24-ти јуни бугарскиот парламент и дал зелено светло на владата да одобри рамка за преговори меѓу Република Северна Македонија и ЕУ.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.