Малиот број на направени тестови не го менува процентот на новозаболени, денеска 37 нови случаи на ковид-19 од направени 464 тестирања

Во последните 24 часа се направени 464 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 20
– Куманово 3
– Штип 1
– Тетово 3
– Струга 2
– Велес 1
– Охрид 2
– Гостивар 2
– Крива Паланка 1
– Кочани 2

Починати се 4 лица, пациент од Виница (57г), двајца пациенти од Охрид (77г и 57г) и еден од Струга (74г). Од нив тројца се починати во, еден вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенит од:
– Скопје 41
– Куманово 34
– Штип 5
– Прилеп 6
– Тетово 13
– Велес 1
– Охрид 3
– Кавадарци 1
– Гостивар 6
– Струмица 2
– Кочани 2
– Демир Хисар 1
– Берово 1
– Виница 4
– Свети Николе 2
– Кичево 8
– Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 166.356 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15827, бројката на оздравени пациенти е 13315, на починати е 652, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1860.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.