Мапа на ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ, сите три досега лоцирани мутации

Мапа на ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ, сите три досега лоцирани мутации

Три типа од смртоносниот коронавирус се шират низ целиот свет – а во САД е пренесен оригиналниот тип од Кина. Истражувачите од универзитетот Кембриџ ја мапирале генетската историја на инфекцијата од декември до март и откриле три различни, но тесно поврзани, варијанти.

Анализата на видовите покажа дека типот А – оригиналниот вирус што скокаше кај луѓето од лилјаците преку панголини – не е најчест во Кина. Наместо тоа, нултата земја на пандемијата (КИНА) главно беше погодена од типот Б, кој беше во оптек уште пред Бадник.

Резултатите покажале дека типот А бил најраспространет во Австралија и САД, каде има регистрирано повеќе од 400.000 случаи на КОРОНАВИРУС. Две третини од американските примероци биле од типот А – но заразените пациенти најчесто доаѓале од Западниот брег, а не од Њујорк.

читајте пулс24

Прочитајте повеќе за видовите на КОРОНА ВИРУСОТ:

Постојат три различни видови на КОРОНАВИРУСОТ во светот и додека Европа страда од оригиналната верзија, кинеската епидемија беше рана мутација на КОРОНА

Д-р Питер Форстер и неговиот тим откриле дека Велика Британија претежно била бомбардирана со случаи од типот Б, при што тестираат три четвртини од примероците. Во Швајцарија, Германија, Франција, Белгија и Холандија доминираат типот Б. Друга различна варијација, типот Ц, потекнува од типот Б и се шири во Европа преку Сингапур. Научниците веруваат дека вирусот – официјално наречен САРС-КоВ-2 – постојано мутира за да ја надмине отпорноста на имунолошкиот систем кај различни популации.

Студијата предизвика чудење затоа што оригиналниот вирус А се раширил низ Западниот брег на САД и покрај тоа што не е најзастапениот во Кина, вирус од типот Б.

Меѓутоа, бидејќи двата типа постоеја во јануари, кога САД го регистрираа својот прв случај, не значи дека не пристигнал порано ама не бил откриен. Истражувачите велат дека студијата е премногу мала за да се извлечат цврсти заклучоци.

Објавената студија – која е прегледана од колеги научници – ги проследи само примероците на 160 пациенти ширум светот, вклучително и многу од првите случаи во Европа и САД. Методите користени за да се трага од предисториската миграција на античките луѓе всушност се прилагодени за да се следи ширењето на вирусот САРС-КоВ-2, што предизвикува COVID-19.

Италија е нападната од типот Ц на КОРОНАВИРУСОТ.

Како во СССР се запирале епидемиите од смртоносни болести?

Тимот продолжува да работи и да внесува податоци за повеќе случаи за да добие попрецизна слика за тоа како се движи вирусот, и кои типови се најзастапени низ државите.

Тимот сега ги ажурираше своите анализи за да вклучи повеќе од 1.000 случаи на СОВИД-19 до крајот на март за да обезбеди појасна слика.

Помалата снимка, објавена во списанието PNAS, првично посочи дека типот Ц е најчест во Европа. Но, податоците сега покажуваат дека тип Б е најраспространет – сите, освен еден од 31 примерок SARS-CoV-2 земен од пациенти во Швајцарија, беа од вториот кластер.

Тоа доаѓа откако две одделни генетски студии откриле дека најголем дел од заразените во Њујорк се заразиле од преносители кои дошле од Европа и откриле дека инфекцијата се ширела кон средината на февруари – неколку недели пред да биде откриен првиот случај во градот.

Миа Калифа – ако дојде крај на светот, погребете ме во овие хаљини

Податоците покажаа дека првите два случаи во Англија – за кои се сметаше дека се студент од универзитетот во Јорк, и неговата мајка на крајот на јануари – го имале типот А на КОРОНАВИРУСОТ, што сугерира дека истиот го фатиле во Кина.

Ниту еден друг примерок од Англија, Шкотска или Велс не бил од типот А. Д-р Форстер за Дејлимеил изјавил дека е можно избувнувањето на Велика Британија да се поврзе наназад до Италија, но податоците се премногу ограничени за да донесе конечен заклучок. Другите случаи забележани во Велика Британија биле од типот Ц, кој можат да се следат по патека до Источна Азија.

Хирург објаснува: Зошто не треба да носите ракавици во супермаркет?

Првиот „супер-распрснувач“ на Велика Британија – татко на двајцата Стив Волш – веќе е познато дека бил на деловна конференција во Сингапур и потоа заразил голем број на пациенти во Сасекс.

Д-р Форстер коментираше дека типот А првично бил мутиран во типот Б во Кина – но типот Ц, „ќерка“ на Б, еволуирал надвор од Кина.

Тој призна дека научниците се несигурни во однос на тоа како типот Б го „истуркал“ својот претходник, типот А, за да стане предоминантен во Кина – но на прашањето ќе биде одговорено „еден ден“. Откриено е дека типот Б е удобен во имунитетниот систем кај луѓето во Вухан и не му е потребно да мутира за да се прилагоди.

Истражување за КОРОНА, Д-р Фостер во оригинал погледајте го тука.

Повеќе на Дејлимеил

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.