Маратонец починал за време на трка

Клиниката во Барселона соопшти дека еден 47-годишен маратонец починал од инфаркт по маратонската трка.Како што се наведува во соопштението од клиниката, маратонецот за време на трката добил срцев удар, а починал веднаш откако бил хоспитализиран.На маратонот во Барселона, победил Газагне Абрера од Етиопија, кој патеката ја минал за два часа, 10 минути и 17 секунди.Во женска конкуренција најдобра била неговата сонародничка Лемелен Берха, со резултат од два часа, 34 минути и 39 секунди.
МакфаксКлиниката во Барселона соопшти дека еден 47-годишен маратонец починал од инфаркт по маратонската трка.

Пронајдете не на следниве мрежи: