МАРИНЕЦ СЕ ЧАТАЛЕШЕ, па доби КЛАСИЧЕН НОКАУТ ПРЕД ДИСКОТЕКА. Едвај преживеа

Австралиски обезбедувач на дискотеја нокаутираше американски маринец откако војникот му се закани: „Можам да те убијам, јас сум обучен атентатор“!

МАРИНЕЦ СЕ ЧАТАЛЕШЕ, па доби КЛАСИЧЕН НОКАУТ ПРЕД ДИСКОТЕКА

На судењето на Дарвин беше прикажана снимка од надзорните камери пред ноќен клуб на која се гледа како маринецот Глен Томасон го напаѓа чуварот на Хајден, Роберт Брус Самерс.

На видеото се гледа како Томасон замавнува со раката пред лицето на Самерс, кој потоа го удира на земја.

Потоа се гледа како Самерс го тркала онесвестениот марин на негова страна и дава прва помош.

На судењето тужениот се изјаснил за невин затоа што дејствувал во самоодбрана.

Неговиот адвокат рече дека маринецот бил агресивен и поттикнувал расправија и му рекол на отскокнувачот дека може да го убие бидејќи бил „американски маринец, обучен атентатор“.

За тоа време, според адвокатот, Самерс се обидувал да ја смири ситуацијата пред на крајот да му удри шлаканица на маринецот доволно силно за да го фрли на подот во самоодбрана. Во таа прилика Томасон удри со глава во тротоарот и се онесвести.

Од друга страна, обвинителството бара остра казна за бодигардот, наведувајќи дека употребил непотребна сила и можел да го убие Томасон.

Околу 2.000 американски маринци се стационирани во базата во Дарвин.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.