Маск го закопа Твитер, подигна пиратско знаме и привремено ги заклучи канцелариите

На вработените во Твитер им било кажано дека канцелариите на компанијата ќе бидат привремено затворени, пишува Би-би-си. Во меѓувреме, сопственикот на компанијата Илон Маск објави пиратско знаме од својот профил, проследено со закопано меме на Твитер, оставајќи многумина да се прашуваат што точно се случува зад сцената на една од најголемите социјални мрежи во светот.

Во пораката, која ја виде Би-Би-Си, се вели дека канцелариите на компанијата ќе бидат привремено затворени и ќе бидат повторно отворени во понеделник. Не беше наведена причината за затворањето.

Исто така, од вработените се бара да се усогласат со политиката на компанијата со тоа што нема да разговараат за доверливи информации на социјалните медиуми или со печатот.

Како целата ситуација на Твитер да не е доволно чудна, Маск објави пиратско знаме од својот онлајн профил без никаков дополнителен коментар. Набргу потоа објави меме во кое алудира на погребување на стариот Твитер.

Пред два дена, Индипендент и Вашингтон пост објавија дека на вработените во Твитер им било кажано дека ќе мора да работат долги смени со висок интензитет или да ја напуштат компанијата.

Во мејлот се бараше работниците, доколку сакаат да останат во компанијата, веднаш да се согласат со новите услови. Во спротивно ќе добие отказ со три месеци плата.

На почетокот на месецот новото раководство на „Твитер“ отпушти 50 отсто од работната сила.

Денешното соопштение за времено затворање на канцелариите доаѓа во време кога голем број вработени не се согласија со новите барани услови и се откажаа од работните места.

Хаштагот #LoveWhereYouWorked започна тренд на Твитер заедно со поздравувањето на емотиконите како знак дека ја напуштаат компанијата.

Поранешен вработен, кој зборуваше за Би-Би-Си под услов да остане анонимен, рече дека „кога ќе се спушти прашината, веројатно ќе останат помалку од 2.000 работници во компанијата“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.