Маслото на оваа билка прави чуда за трепките и веѓите!

Loading...

Рицинусово масло се добива од семето на растението рицинус.
Покрај хидрирање на кожата, рицинусовото масло содржи минерали и витамини А, Ц, Б6 кои ги негуваат и зајакнуваат трепките и веѓите. Содржи рицинолеинска киселина која сочинува околу 90 проценти од ова масло. Оваа масна киселина е одлична за трепките, веѓите и косата.


Масло за трепки
Пред спиење, добро исчистете го лицето, особено околу очите.
Нанесете ладно цедено рицинусово масло. Започнете од делот на очниот капак од каде започнуваат трепките и нанесете го во тенок слој, по целата должина на трепките. За да го направите ова, можете да користите четка за маскара што повеќе не ви е потребна и што темелно сте ја измиле.
Ноќта поминете ја со масло на трепките, а утрото добро промијте го лицето. Повторувајте ја оваа постапка редовно и ќе бидете воодушевени од резултатите.
Масло за веѓи
Постапката е иста како и за трепките. Исчистете го лицето, исушете го добро и нанесете рицинусово масло по целата должина на веѓите (повторно користете четка за маскара). Во текот на ноќта спијте со масло и темелно исплакнете наутро. Повторете ја оваа постапка најмалку 3-4 пати неделно.

loading...