Математички предизвик: Како може резултатот да биде 30?

Во последно време многу лесно луѓето се „навлекуваат“ на математички задачи кои на прв поглед делуваат тешки и невозможни, а во суштина само треба да размислувате логички, наместо математички.
Таква е и оваа, каде се тврди дека 29 – 1 = 30.
Како е можно?
Добро размислете, не брзајте и „излезете надвор од кутијата“ со начинот на размислување.

 

Сите броеви треба да ги напишете со римски броеви. Следен чекор е, наместо математички да го одземете бројот 1, комплетно да ја тргнете единицата од бројот XXIX. Тогаш без проблем ќе добиете резултат 30.

 

 

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.