Мафини од јаболки и круши кои се одлична идеја за брз и здрав оброк

Мафините се секогаш добар избор. Лесно се подготвуваат и одлични се како појадок, ужинка или попладневен десерт. Покрај тоа, сите ги обожаваат, од деца до возрасни.
Јаболкото и крушата се класична комбинација, па не е ни чудо што овие мафини изгледаат убаво. Тие се вкусни и слатки и немаат многу шеќер. Подготовката трае само 10 минути, а децата сигурно ќе ги обожаваат.
Состојки:
200 мл млеко
2 средни јајца
100 мл масло
100 гр кафеав шеќер
300 гр брашно
лажичка мелен цимет
2 јаболка
2 круши
јаворов сируп (по избор)
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 ° С. Обложете калап за мафини со корпи за хартија.
Измешајте брашно и цимет во една чинија. Во друга, измешајте јајца, млеко, масло и шеќер.
Излупете го овошјето, изрендајте и исечете го на коцки.
Додадете го овошјето во брашното, измешајте нежно, а потоа додадете ја смесата со јајца.
Добро промешајте.
Пополнете ги корпите за мафини со тесто, да бидат полни околу две третини и печете ги во рерна околу 25 минути додека не поруменат.
Кога мафините сѐ уште се топли, прелијте ги со јаворовиот сируп со лажица. Оставете ги да се оладат и послужете.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.