Мафини: Рецепт од 5 состојки кој ќе го обожувате

Денеска е меѓународен ден на мафините, а ние пронајдовме едноставен рецепт за превкусни мафини со Нутела, кои се совршени за овој ден.
Потребни ви се 5 состојки, а и неколку часа откако ќе ги изедете ќе ги лижите прстите…
Состојки:
– 2 јајца
– 50 грама шеќер
– 340 грама Нутела
– 90 грама брашно
– половина лажичка прашак за пециво


Подготовка:
1. Загрејте ја рерната на 180 степени
2. Во голем сад ставете ги јајцата и шеќерот и мешајте додека не се соединат. Потоа додадете ја Нутелата и мешајте додека сите состојки не станат една смеса. Додадете ги брашното и прашакот за пециво и повторно мешајте додека не се соединат.
3. Налејте ја смесата во калапите за мафини со што ќе ги наполните само 2/3. Ако правите мини мафини, ќе ви бидат доволни 8 минути во рерна, а ако правите мафини со стандардна големина, тогаш 12-13 минути.
4. Насредина на мафините откако ќе се изладат ќе се создаде мала дупка која може да ја наполните со Нутела или некој друг додаток кој го преферирате.
Добар апетит!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.