Мафини со лимони и суво грозјe

Потребни состојки:
100 г путер
170 г шеќер
2 јајца
260 г брашно
30 г овесни снегулки
½ прашок за печиво
Прстофат сол
60 мл сок од лимон
250 мл млеко
3 лажици суво грозје
Глазура од лимон
70 г шеќер во прав
5 лажици сок од лимон
Неколку капки масло
Начин на подготовка:
Изматете го путерот и шеќерот со миксер и додајте јајца. Полека додавајте ги и останатите состојки, а смесата изматете ја со миксер.
Во калап за мафини ставете корпи и додајте од смесата.
Печете ги на 170 степени околу 20 минути. Откако малку ќе се изладат, прелијте ги со глазура од лимон.
Глазура од лимон: со миксер изматете шеќер со 4 лажици сок од лимон и неколку капки масло, а по потреба додајте малку сок од лимон за да глазурата биде течна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.