Мајка на ТикТок откри одличен трик: Еве како лесно да ги исчистите дамките од масло на облека!

Дамките од масло се најлоши, но не е невозможно да се исчистат. Една жена го откри својот трик како да се отстрани маслото од облеката и вели дека тоа функционира секој пат.
Каролина Меколи од Перт, Австралија има едноставно решение, а сè што и треба е сода бикарбона, детергент за перење алишта, кујнска крпа, вода и четка за заби, како што објави Метро.
Нејзиниот метод не може да биде поедноставен. Започнете со отстранување на вишокот масло со кујнска крпа. И важно е да тапкате! Не тријте воопшто бидејќи ова ќе ја влоши дамката. Откако ќе го отстраните вишокот масло, нанесете малку сода бикарбона на дамката. Оставете го еден час за да имате можност да го впиете маслото.

@carolina.mccauley🛢 How to remove Oil Stains from clothing 👚 #laundrytips #laundrymagic #laundrytok #cleantok #selftaught♬ Mr. Sandman – The Chordettes


додадете малку детергент за перење во една чаша вода и добро измешајте. Користете стара четка за заби, нежно нанесете ја смесата на дамката покриена со сода бикарбона. Потоа ставете го во машината за перење и вклучете го на редовен циклус. Откако го сподели својот трик на ТикТок, таа брзо воодушеви многумина. „Ми требаше ова! Дамките од масло се мојот најголем непријател “, коментира еден корисник, додека друг вели:„ Ова е фантастично, благодарам што споделивте! “

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.