Мајкл Џексон бил ќелав, носел перика цели 25 години! Еве зошто на познатиот пејач му падна косата, обдукцијата откри се

Покрај неговиот неверојатен талент, Мајкл Џексон засекогаш ќе остане запаметен и по тешките моменти кои го одбележаа неговиот живот и кариера.Со поинакви очи се гледа моментот кога  Мајкл Џексон  ја однесе „месечевата прошетка“ на танцот. Токму овој танц го донесе Мајкл Џексон на врвот на својата популарност, но многу луѓе се прашуваат кој го научил да танцува вака.„Moonwalk го научив од деца, прекрасни црни деца кои живеат во гето, тие се брилијантни и го имаат овој природен талент за танцување, го смислија овој танц и се што го прави посебен“, призна еднаш Мајл Џексон.Вистина е дека само вистински талентиран човек може да признае од каде ја добил идејата за движењата што го направија познат. Малкумина би му дале признание на друг, а Мајкл Џексон го направи токму тоа на врвот на својата слава.Сепак, покрај неговиот неверојатен талент, Мајкл Џексон засекогаш ќе остане запаметен и по тешките моменти кои го одбележаа неговиот живот и кариера.За време на неговата младост, Мајкл Џексон имаше средно кафеав, афроамерикански тен, но во 1980-тите неговата кожа значително се осветли. Кога бил испрашуван, Мајкл тврдел дека има состојба наречена „витилиго“. Години подоцна, неговиот извештај од обдукцијата го потврди тоа тврдење. Витилиго е ретко, кожно пореметување кое предизвикува дефект на клетките што произведуваат меланин и умираат. Точната причина е непозната, но е поврзана со автоимуниот систем. Витилигото не делува униформно. Се манифестира во дамки кои имаат тенденција постојано да растат и да ја менуваат формата. Џексон ја избеле кожата со крем наречен Порцелан, но не знаеме дали избелувањето било обид да се изедначат дамките или самото белење предизвикало витилиго.Иако изгледаше дека Мајкл Џексон има густа црна коса, тој беше ќелав и носеше перики од 1984 година.Сето ова дојде како последица на несреќа на сетот кога на сцената се запали и остана без косата. Пејачот имаше трајно истетовирано шишки на челото, за да носи перика над нив.Таа несреќа некако го натера Мајкл Џексон да стане силно зависен од лекови против болки, но и од пластични операции.Покрај двете операции на носот, Мајкл хируршки направил и дупчиња на брадата. Лекарите сугерираа дека Џексон страда од телесно дисморфично нарушување. Се верува дека тој имал операција за набивање на образите, разредување на усните и подигнување на челото. Имал 50 години кога починал, а козметичките корекции и анорексијата трајно му го уништиле телото.Аутопсијата подоцна откри дека пејачот има ужасни рани и лузни по целото тело.Бидејќи поради анорексија консумирал само еден мал оброк дневно, аутопсијата открила само куп апчиња во неговиот стомак.Немал коса, само перика, додека шишките и веѓите му биле истетовирани, а усните во црвено.Целата кожа му била шарена, што потврдува дека навистина боледува од витилиго.Мајкл Џексон почина на 25 јуни 2009 година во својот дом во Лос Анџелес.

Пронајдете не на следниве мрежи: