МЕДВЕДЕВ НА ТЕЛЕГРАМ: Ги информирам шефовите на држави и влади на ЕУ! Цената на гасот до крајот на годината е 5.000 евра!

Поранешниот руски претседател и заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека цената на гасот во Европа може да достигне 5.000 евра за илјада кубни метри пред крајот на годината.

Пред една недела Газпром објави дека на крајот на август повторно ќе го прекине снабдувањето со гас преку Северен тек 1 на неколку дена.
МЕДВЕДЕВ НА ТЕЛЕГРАМ: Ги информирам шефовите на држави и влади на ЕУ! Цената на гасот до крајот на годината е 5.000 евра!

„Ги информирам шефовите на држави и влади на ЕУ – во врска со поскапувањето на гасот на 3.500 евра за илјада кубни метри… Приморан сум до крајот да ја покачам прогнозата на цената на 5.000 евра за илјада кубни метри. од 2022 година“. Со среќа“, напиша тој на Телеграм Медведев, пренесува руската агенција Тасс.

Откако западните земји воведоа бројни санкции кон Русија по почетокот на нападот врз Украина, Москва постојано ги намалуваше испораките на гас за Европа, која и покрај бројните активности за диверзификација на изворите, останува во голема мера зависна од руските испораки.

Во јуни, руски Гаспром го намали снабдувањето со гас за 60 отсто, на 67 милиони кубни метри, повикувајќи се на расипана турбина што Сименс ја испрати во Канада на поправка. Кон крајот на јули, поради ремонт на втората турбина, капацитетот за испорака на гас на Северен тек е намален на 20 отсто.

Пред една недела Газпром објави дека на крајот на август повторно ќе го прекине снабдувањето со гас преку Северен тек 1 на неколку дена. И овој пат како причина за прекинот ги наведе работите за одржување.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.