Медведев продолжува со радикални коментари: Пристапувањето на Украина во ЕУ е можно во средината на векот, до кога Унијата може да исчезне

Пристапувањето на Украина во Европската унија е можно дури во средината на векот, а дотогаш самата асоцијација би можела да исчезне, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

Пристапувањето на Украина во ЕУ е можно во средината на векот, до кога Унијата може да исчезне

Тој на својот Телеграм канал напиша дека ситуацијата со пристапувањето на Украина во ЕУ е слична на градењето на комунизмот во СССР, датумот на спроведување на овие планови не е именуван, но има многу непроверливи апстрактни услови.

Нивната објективна проверка е невозможна, продолжи Медведев, тие ќе бидат верификувани со децении и тоа ќе го прават новите генерации лидери на ЕУ, затоа „вистинскиот термин е средината на векот, а не порано“, пренесува ТАСС.

„Што ако ЕУ исчезне дотогаш? Страшно е да се мисли каков скандал ќе биде тоа, бидејќи какви жртви беа направени на олтарот за влез во ЕУ и каква измама на очекувањата на несреќникот“, тој додаде.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.