Медиумите молчат: Како апсењето на Алисон Мек откри трговија со деца за милијардери

Loading...

Сестрите Бронфман  кои се во директна врска со фамилијата  Ротшилд донираа милиони на култот чии лидери, Алисон Мек и Кит Раниеер, беа обвинети за шверц со деца.

Како што се појавуваат повеќе детали во случајот  за овој елитен холивудски сексуален култ NXIVM, се чини дека приказната оди уште подлабоко отколку што беше првично пријавена. Постојат силни докази  дека оваа наводна група за самопомош била само маска  за синџир на трговија со луѓе. Исто така, беше откриено дека оваа група има блиски врски со семејствата на владејачката класа со висока моќ, вклучувајќи ги и Ротшилдс, Клинтон и Бронфман.

Според обвинението, актерката Алисон Мек била член на култот и работела на раководна позиција. Како втор човек, тоа била нејзина работа да ги привлече жените во програмите под изговор за женско зајакнување и работилници за самопомош, за да ги убеди да се пријават за понапредна програма наречена Доминус Победнички Сорориум, која бараше овие жени во основа да го предадат својот  живот на култниот лидер Кит Раниере. Dominus Obsequious Сорориум е квази-латинска фраза која грубо се преведува на “мајстор над жените на робовите”.

Кога жените ќе се  приклучат на внатрешниот круг на Раниере, тие беа принудени да ги дадат сите свои  своите финансиски средства , да имаат   одредена пропишана тежина, па дури и  хируршки да се маркираат  со неговите иницијали. Алисон Мек   користела уцени за да ги спречи жените да зборуваат, да собираат голи фотографии од сесиите и штетни докази за членовите на семејството.

Како што се наведува во обвинението, Алисон Мек ги ангажирала жените да се приклучат на она што требало да биде женска менторска група, која всушност била креирана и предводена од Кит Раниере. Потоа жртвите биле експлоатирани,  сексуално и работно , на корист на обвинетите ” изјави Адвокатот Ричард П. Доногју во соопштението.

Култот беше конечно изложен кога ќерката на поранешната актерка од  Династија Кетрин Оксенберг стана членка. Оксенберг изјави за Њујорк Тајмс дека била загрижена кога видела дека нејзината 26-годишна ќерка Индија е исклучително ослабена од диета и страда од сериозни здравствени проблеми.

“Некои луѓе велат дека ова е доброволна согласнот од страна на членките . Жените со кои зборував кажуваат многу поинаква приказна “, рече Окенберг. “Присилбата не е доброволна. Изнудувањето  не е доброволно. Уценувањето не е доброволно. ”

Кога овие обвинувања беа објавени во медиумите , другите жени, меѓу кои и актерката Сара Едмондсон, излегоа да ја раскажуваат истата приказна, уцени, брендирање односно врежување на иницијалите на Кит Раинер , како и принудната  работа и принудната  сексуална активност.

Раниере, исто така, е обвинет дека има историја на педофилија, со обвинувања кои се протегаат повеќе од 20 години, вклучувајќи ги девојките на возраст од 12 години..

Во 2012 година, неколку жени беа интервјуирани од страна на Сојузот на Албани тајмс за принудните сексуални искуства што ги имале со Раниер кога биле млади девојки. Една од жените во случајот била пронајдена мртва од прострелна рана пред да може да даде интервју. Нејзината смрт била заведена како самоубиство.

Адвокатската канцеларија побара да се задржи Раниер без кауција во писмо до судот во кое се наведува дека бил познат детски предатор.

Иако овој исклучително важен детал е изоставен од повеќето главни извештаи, една од главните обвиненија во кривичното обвинение против Раниер и Мек е сексуалната трговија со деца .

Ако направите пребарување за  извештајот за апсењето  на Алисон Мек или обвиненијата пријавени од мејнстрим медиумите нема никаде  спомнување на деца и педофилија . Повеќето главни извештаи само ги споменуваат трговијата со секс и злонамерно го испуштаат фактот дека обвиненијата се за сексуална трговија со деца. Токму поради тоа што медиумите одбиваат да го пријават ова останува мистерија.

Друг важен аспект на овој случај е тоа што  во голема мера се занемаруваат врските што оваа организација ги има со високи  личности во политиката и финансиите. Организацијата работеше многу како пирамидална шема, собирајќи редовни такси од своите членови. Но, поголемиот дел од парите, над $ 150 милиони евра, дојде од фондовите на Сиграм heiresses, Сара и Клер Bronfman.

Нивното  вклучување во  Раниери фондацијата започна во 2002 година и беше  многу јавна и контроверзна , што ги натера другите членови на семејството Bronfman да се дистанцираат од сестрите и печатот. Семејството Bronfman има многу блиски врски со банкарската  династијата Ротшилд. Членовите на двете семејства се јавуваат  како сопственци на многу исти компании, вклучувајќи ја  и нивната заедничка   финансиска фирма, Bronfman и Ротшилд.

Покрај тоа, најмалку тројца високи членови на организацијата, вклучувајќи ги и Ненси Салцман и сестри Bronfman, се членови на фондацијата на Бил Клинтон, Клинтоновата глобална иницијатива, која наплака  годишна членарина од 15.000 $ .

Сега додека  Раниери е во затвор а  Мек е ослободена со кауција, судаот нареди да немаат било каков контакт со другите членови на култот,

Клер Bronfman моментално е  лидер во рамките на организацијата.

Во одговор на неодамнешните контроверзии околу NXIVM, Bronfman даде изјава на нејзината веб страница и ги  негира обвинувањата против Раниери. Таа го пофали Раниери и програмите NXIVM, инсистирајќи на тоа дека работат за доброто на жените и ги промовираат женските права и дека никој досега не биле принуден на било што ,како  дел од нивните работилници.

Френк Parlato, поранешен NXIVM публицист-информатор изјави за Њујорк пост дека Bronfman е меѓу најтешките лидери во организацијата.

“Таа е извршител-брутална. Клер сега ја извршува [операцијата], и таа е најсилна од нив. Сакам апсолутно да ги предупредам сите Клер Bronfman е вистински фанатик, . “, Рече Parlato.

За  Алисон Мек, Спокен рече дека е жена која е жртва на  насилникот.

“Мек беше жртва и шеф на жртвите .Таа прво беше една од жртвите за да прерасне во корисен иницијатор и извршител на Раниере. Почнала како роб и станала мајстор на робовите. Нејзиниот прекар меѓу дезертерите е “Pimp Mack”, рече Парлато.

Тоа е многу можно велат психијатрите инволвирани со експертиза кога жртвите се многу млади да прераснат во агресори  Мек беше дете кое беше искористено од индустријата .Доволно е чудно што една  од првите улоги на Мек беше во softcore порно филм наречен “Ноќ Очи Три.” Таа беше само 11 години во тоа време и никој не одговараше за тоа .А ние зборуваме за организација која помага на жените и медиумите молчат .

Погледнете ги целосните обвиненија против Мек и Раниере овде.

loading...