МЕДИУМИ: Арачиново, Грчец, Сарај, Крушопек, Сингелиќ, Серава и Студеничани крадат струја колку што трошат Охрид, Прилеп и Гевгелија

Од ЕВН изјавуваат дека најпроблематични се Арачиново, Грчец, Сарај, Крушопек, Сингелиќ, Серава и Студеничани. Во просек, годишно во државата, преку ЕВН, околу 5 отсто од испорачана електричната енергија се презема неовластено, односно се краде.

Никој од надлежните сеуште не одговара КОЈ ЈА ПЛАЌА УКРАДЕНАТА СТРУЈА И КОЛКУ ТАА ВЛИЈАЕ НА КРАЈНАТА ЦЕНА!!!
МЕДИУМИ: Арачиново, Грчец, Сарај, Крушопек, Сингелиќ, Серава и Студеничани крадат струја колку што трошат Охрид, Прилеп и Гевгелија.

Покрај седумте места во Скопје каде има најголеми кражби, посочуваат: „Има и други региони со помалку детектирани кражби, но мерките и активности за сузбивање на кражбите, ЕВН континуирано спроведува успешни проекти за намалување на загуби, но само во деловите каде што постојат услови“.

Сепак Арачиново е шампион со околу 80 проценти украдена струја!

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.