Мекдоналдс и кажа „довидување“ на Русија

Американскиот гигант за брза храна започна со продажба на своите деловни средства низ целата земја.

Американскиот ланец за брза храна Мекдоналдс одлучи целосно да се повлече од рускиот пазар и почна да ги продава своите средства ширум земјата, објави компанијата во понеделникот во соопштение за медиумите.

„По повеќе од 30 години работа во земјата, корпорацијата Мекдоналдс го објави своето повлекување од рускиот пазар и го започна процесот на продажба на својот руски бизнис“, се вели во соопштението.

Извори блиски до компанијата изјавија за рускиот деловен дневен весник RBC дека по продажбата синџирот ресторани ќе работи под нов бренд.

„Сите средства на Мекдоналдс се продаваат, сите работни места се задржуваат, ќе има нов бренд, нов синџир продавници за брза храна што ќе се отвори на местата каде што порано работеше Мекдоналдс“, рече неименуваниот извор, додавајќи: Се надеваме дека првото отворање ќе биде во јуни“.

Во март, американската компанија објави дека ги затвора своите ресторани во Русија и ја суспендираше работата како одговор на украинскиот конфликт, истовремено ветувајќи дека вработените ќе продолжат да добиваат плата.

Мекдоналдс работи во Русија повеќе од 30 години и има продавници во 850 градови и градови. Вработува околу 62.000 луѓе во Русија и работи со стотици локални добавувачи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.