Меки и сочни јогурт кифлички: Рецепт за тесто без квасец, спремно за момент

Кога немате многу време, припремете го ова прекрасно меко јогурт пециво.
Нема квасец и нема чекање тестото да нарасне – се пече веднаш.
Потребни состојки:
– 100 мл. млака вода
– 180 гр. јогурт
– 650 гр. брашно тип 400
– 100 мл. млако млеко
– 1 јајце
– 1 и пол лажичка шеќер
– 60 мл. масло за јадење
– 1 лажичка сол
– 1 ќесичка прашок за пециво
– 1 лажичка путер, стопен на собна температура
За премачкување, изматете една жолчка со една лажичка млеко.
Погледнете го начинот на припрема:

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.