Меланија Трамп им порача на Американците дека не се „сами“: Таа исто така повика на прекин на насилството

Првата дама на САД, Меланија Трамп ги повика Американците да се обединат против расните поделби и истовремено изразија сочувство со жртвите на пандемијата на коронавирусот.

 „Знам дека многу се загрижени и дека некои од вас се чувствуваат беспомошни, но сакам да знаете дека не сте сами“, рече таа на републиканската изборна конвенција на која нејзиниот сопруг Доналд Трамп беше номиниран за претседателски кандидат на Републиканците.

 Таа се осврна и на расните поделби и расно мотивирано насилство, пренесува Би-Би-Си.

 – Тоа е груба вистина дека не сме горди на делови од нашето минато. Ве поканувам да се фокусирате на иднината и во исто време да продолжите да научите лекции од минатото – истакна Првата дама на САД.

Таа ги повика Американците да работат и да живеат пристојно заедно и да покажат дека се достојни за „стандардите на американските идеали“.

 – Ги повикувам луѓето да престанат со насилство и грабеж во име на правдата и никогаш да не прават претпоставки засновани врз бојата на нечија кожа – потенцира таа.

 Таа, исто така, зборуваше за страдањата предизвикани од пандемијата на коронавирус во САД и ја објави борбата за ефикасна вакцина достапна за сите. 

Републиканската конвенција започна со молитва за Афроамериканецот obејкоб Блејк кога полицијата во Висконсин го застрела во грбот неколку пати пред своите деца.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.