Меркел: Бруталниот напад на Путин врз Украина е пресвртница во повоената европска историја, Западот мора да го сфати сериозно

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел призна дека нејзиното заминување од власт можеби придонело за започнување на напад врз Украина.

Во интервју за германската медиумска куќа Redaktions Netzverk Deutschland (RND), кое го пренесе Јутарњи.хр, Меркел зборуваше за нејзиниот однос со рускиот лидер Владимир Путин, за проектот Северен тек 2 и за новата фаза од животот по 16 години на власт.

Ангела Меркел рече дека одлуките што ги донела додека беше на власт, како и нејзиното заминување минатата година, можеби влијаеле на одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да започне инвазија на Украина во февруари. Меркел го обвини рускиот претседател за одлуката за напад, но и предупреди дека Западот „мора сериозно да го сфати Путин“.

Во едно од првите интервјуа откако ја напушти функцијата во декември, поранешната канцеларка откри дека минатата година се обидела да разговара со рускиот претседател за новиот европски безбедносен поредок, но дека тој не бил заинтересиран да зборува за тоа.

„Од една страна, Путин повеќе не беше подготвен за самитот во Нормандија со претставниците на Русија, Германија, Украина и Франција. „Од друга страна, не успеав да создадам дополнителен европско-руски формат за дискусија за европскиот безбедносен поредок“, рече Меркел во интервју за RND, додавајќи дека Студената војна „не е завршена“.

„Путин мора да се сфати сериозно“, предупреди таа.

„Неговиот брутален напад е пресвртница во повоената европска историја која ќе има последици уште многу години.

Таа го поддржа нејзиниот наследник Олаф Шолц: „Затоа мислам дека е правилно Западот да работи на постоењето на Украина, без да стане дел од директен воен конфликт“.

На прашањето дали Путин чека да ја нападне Украина додека таа повеќе не е на функцијата, Меркел рече: „Моето заминување можеби беше придонес, како што се француските избори, повлекувањето на војниците од Авганистан и одложувањето на договорот од Минск“.

Меркел на крајот на мандатот ја призна и сопствената беспомошност: „Јасно беше дека нема да бидам долго на функцијата и затоа морам да констатирам дека различните обиди во изминатата година немаа ефект“.

Сепак, долгорочно, тоа не ја исклучува нејзината посредничка улога во решавањето на конфликтот. На прашањето дали ќе биде слободна да посредува, Меркел одговори: „Тоа прашање во моментов не се поставува“.

Меркел ја бранеше одлуката на тогашната германска влада да го изгради гасоводот Северен тек 2 во Балтичкото Море, и покрај руската анексија на Крим во 2014 година.

„Не верував во промени преку трговијата, туку во поврзување преку трговија со втората по големина нуклеарна сила во светот“, рече Меркел.

Во тој контекст, таа смета дека проектот е оправдан по преговорите за мировниот договор од Минск за источна Украина, иако, признава, не била лесна одлука.

„Тогашната теза беше: Ако „Северен тек 2“ биде оперативен, Путин повеќе нема да испорачува гас преку Украина или да ја напаѓа. „Русија ја нападна Украина на 24 февруари, кога гасот сè уште не течеше низ Северен тек 2. Во таа смисла, гасот не беше оружје“, изјави поранешната германска канцеларка.

Економски оправдувања

Меркел го оправда проектот и со економски причини, наведувајќи ги високите цени поради промоцијата на обновливите извори на енергија, постепеното укинување на нуклеарната енергија и почетокот на постепеното исфрлање на јагленот од употреба.

„Германската економија во тоа време одлучи да транспортира гас од Русија бидејќи беше економски поевтин од течниот природен гас (LNG) од Саудиска Арабија, Катар и Обединетите Арапски Емирати, а подоцна и од САД“, рече Меркел.

Исто така, поранешниот канцелар објасни дека тогашната влада била подготвена со парите на даночните обврзници да поддржи изградба на два терминали за течен природен гас во Германија за ЛНГ.

„Но, до последниот ден од мојот мандат, ниту една компанија во Германија не изгради терминал за ЛНГ бидејќи немаше увозници кои долгорочно би резервирале капацитет поради високата цена“, рече Меркел.

На крајот од големото интервју, таа рече дека по 16 години на власт и 30 години во политика, сакала подобро да ја запознае Западна Германија во мир и тишина како „слободна личност“.

„Ретко сум патувала во старите сојузни држави без цел“, изјави Меркел за RND. „Никогаш не сум бил во Лорелеи или во Мозел, или во катедралата во Трир или во катедралата во Шпајер.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.