Меркел побара од нацијата да остане секој кругот на семејството

Меркел побара од нацијата да остане секој кругот на семејството.

„Ги повикувам граѓаните да ги избегнуваат сите собири, освен контактите во непосредниот семеен круг. На тој начин , ние конкретно помагаме и покажуваме солидарност“ им порача Меркел на Германците.

За неа пандемијата на коронавирус е „голем предизвик“ и мора да се пронајде што поскоро лек. Исто така нагласи дека економијата ќе има долготрајни последици.

Меркел има формирано владин тим кој се справува со последиците од пандемијата. Дел од барањата на овој тим се и да не се шират лажни вести како и да не се складира храна, затоа што снабдувањето се одвива во најдобар ред.

Прочитајте на оваа тема и следново:

Директорката заболена од коронавирус уште пред една недела била пријавена од колеги на кои им се заканила со откази!

ПОВЕЌЕ ЗА ВИРУСИТЕ на пулс24 ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА!!!

Се за КОРОНА ВИРУСОТ на пулс24 ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА

За ВАКЦИНИТЕ на пулс24 ПОВЕЌЕ ТЕКСТОВИ ТУКА!!!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.