Меси го брка рекордот на Кристијано Роналдо

Лионел Меси, против Селта, би можел да стане само вториот фудбалер во историјата, кој во една сезона, постигнал гол против сите екипи во првенството.Барселона, по паузата за репрезентативните натпревари, против Селта ќе игра на 30.март и доколку Меси постигне гол ќе се израмни со Кристијано Роналдо, кој минатата сезона успеа да постигне гол против секоја екипа во лигата.Исто така, Меси би можел да стане првиот фудбалер кој постигнал гол на 19 последовни натпревари. Од 11.ноември минатата година, кога Барселона ја совлада Мајорка со 4:2, Меси постигнал најмалку по еден гол на секој нареден меч.На 18 последовни натпревари тој постигнал 29 погодоци, а вкупно во првенството 42 пати бил стрелец.
МакфаксЛионел Меси, против Селта, би можел да стане само вториот фудбалер во историјата, кој во една сезона, постигнал гол пр

Пронајдете не на следниве мрежи: