МЕ ОДНЕСЕ ВО СОБАТА, РЕЧЕ ПРВО ДА СЕ ИСТУШИРАМ! Вака момчето дознало кој го силувал, има врски со кралицата Елизабета!

Државната истрага пред пет години откри дека најмалку 39 момчиња биле малтретирани во Кинкора.

Лордот Маунтбатен е обвинет за злоупотреба на 11-годишно момче 43 години по неговата смрт. Артур Смит тврди дека во 1977 година, кога имал 11 години, Маунтбатен двапати го малтретирал во озлогласениот детски дом Кинкора во Северна Ирска.

Што се случувало?

…во август 1977 година, Мекграт го запознал со елитен непознат човек кој го малтретирал двапати. „Мекграт ми кажа дека ќе се сретнам со посебен пријател. Не го кажа името на човекот. Прво ме натера да се истуширам“, рекол Смит…
МЕ ОДНЕСЕ ВО СОБАТА, РЕЧЕ ПРВО ДА СЕ ИСТУШИРАМ! Вака момчето дознало кој го силувал, има врски со кралицата Елизабета!

Лорд Маунтбатен, вујко на принцот Филип и братучед на кралот Џорџ VI, татко на кралицата Елизабета, беше убиен две години подоцна кога ИРА постави бомба на неговата јахта.

Ѕверот од Кинкора

Државната истрага пред пет години откри дека најмалку 39 момчиња биле малтретирани во Кинкора. Смит, кој сега има 56 години, тврди дека првпат бил сексуално злоставуван од домашниот работник Вилијам Мекграт, познат како „Ѕверот од Кинкора“.

Тој наведува дека тогаш, во август 1977 година, Мекграт го запознал со елитен непознат човек кој го малтретирал двапати. „Мекграт ми кажа дека ќе се сретнам со посебен пријател. Не го кажа името на човекот. Прво ме натера да се истуширам“, рекол Смит, а пренесува Дејли Мејл.

Жртвата рече дека сфатила кој е неговиот насилник дури во 1979 година, откако неговите фотографии беа објавени во весниците поради нападот на ИРА. “Не можеш да заборавиш кој те малтретирал. Верувај ми. Се обидуваш да заборавиш, но не можеш. Не сум зборувал за тоа со години. Се срамев од тоа што се случи, но сега сакам мир“, рекол Смит.

Портпаролот на Бакингемската палата одби да го коментира случајот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.