МЗ: Со новиот Клинички центар граѓаните ќе добијат модерна и квалитетна здравствена услуга

Министерството за здравство најостро реагира на изнесените невистини на вчерашната прес-конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, на која беа изнесени лаги дека Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче го подготвуваат најголемиот грабеж во државата во висина од 500 милиони евра. Ова вчера преку соопштение го велат од МЗ.
– За изградбата на новиот Универзитетски Клинички центар, граѓаните се транспарентно и континуирано информирани. Во јавната набавка за изградба на Клинички центар нема ништо спорно, ниту пак сомнително. Во смисла на оваа постапка за јавна набавка, согласно важечкиот Закон за јавни набавки, државата може да распише тендер за изградба на нов Клинички центар. Во врска со тоа, објавен е тендер – клуч на рака, кој подразбира проектирање, изградба, опремување, трансфер планови и реализација, обука на персонал, како и одржување на објектот и опремата за определен период за секоја последователна фаза. Финансиската рамка за новиот Клинички центар е позната уште во 2009 година, и е содржана во физибилити студијата за пресметување на гринфилд локација, од Студијата за изводливост на проектот преместување на Универзитетските клиники во Скопје на гринфилд локација која е правена во време и нарачка од претходната влада. Насоките од оваа студија, тогашната влада ниту пак ги почитувала и наспроти јасните насоки се решиле да го реконструираат стариот клинички центар, велат од МЗ.
Во врска со финансирањето за изградбата на Клинички центар, согласно Законот за јавни набавки, тендер се распишува со планирани средства и истите ќе бидат на сметка во моментот кога ќе настанат обврските, поточно кога ќе се потпише договор.
– Договорната обврска ќе настане во 2020 година, а во Буџетот на Република Северна Македонија ќе биде отворена наменска сметка во тој момент кога ќе завршат преговорите со кредиторите – постапка што се води согласно Законот за јавен долг. Таа постапка ќе заврши со закон за заем којшто се носи во владина и собраниска процедура. Министерството за здравство и понатаму е отворено и транспарентно за појаснување или одговарање на прашања и дилеми поврзани со новиот Клинички центар, кој се реализира во согласност сите важечки закони и прописи во нашата држава. Со изградбата на новиот Универзитетски Клинички центар сите граѓани во нашата држава ќе добијат модерна и квалитетна здравствена услуга, додаваат од таму.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.