МИЛАН КАЛИНИЌ ОСУДЕН НА 10 МЕСЕЦИ ЗАТВОР!

Loading...

Пресудено!
Познатиот водител Милан Калиниќ е осуден на условна казна од десет месеци затвор за две години за учество во тепачка на мечот Црвена Ѕвезда – Партизан во април 2019 година. Покрај условната затворска казна, Калиниќ е казнет и со парична казна од 850 евра, а посебен дел од казната се однесува и на одење на натпревари на Црвена Ѕвезда.
Имено, според пресудата, Калиниќ нема да смее да присуствува на натпреварите на црвено-белите една година. Но, постои уште една необична состојба: Секој пат кога играат кошаркарите на Ѕвезда, Калиниќ ќе мора да се пријави во полициската станица и да остане таму додека трае натпреварот!
Да потсетиме, во април 2019 година, пред кошаркарскиот натпревар меѓу Црвена Ѕвезда и Партизан, се водеше брутална тепачка во која учествуваше Милан Калиниќ. Конфликтот настана поради место во ВИП секторот. Еден навивач заврши со крвава глава, а понатамошниот конфликт и дискусијата со обезбедувањето ги запре Драган Шутановац, поранешниот министер за одбрана.


Во образложението на пресудата се вели дека е докажано дека Калиниќ имал намера да предизвика немири, а не да ги спречува.
– Калиниќ е виновен за нападот врз оштетениот пред почетокот, ставање јакна на главата и удари со тупаници. Судот смета дека вината е докажана и прашањето било само дали Калиниќ реагирал на таков начин со цел да се спречат понатамошни немири или да се предизвикаат нив. Бидејќи на фотографијата се гледаат двајца членови на обезбедувањето до него, утврдено е дека целта не е да се спречат, туку да се предизвикаат немири, се вели во образложението на пресудата.

loading...