Минатата седмица рекорден број на заразени со морбили

Само минатата седмица се регистрирани нови 126 заразени со морбили. Тоа е најмногу досега од почетокот на епидемијата, а повеќе од половината се од градови од внатрешноста на земјата.
Бројот на заболени со морбили достигна до 961 од кои повеќе од сто се лекари и медицински персонал. На Клиниката за инфективни болести се хоспитализирани 43 заболени, а на Клиниката за детски болести 11 деца. Во вторник на Комисијата за заразни болести ќе одлучат дали ќе прогласат епидемија во цела држава.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.