МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА НА БЕЛОРУСИЈА: Земјите од НАТО се подготвуваат за војна, имаме конкретни податоци

Шефот на Министерството за одбрана на Белорусија, Виктор Хренин, најави дека има конкретни информации дека земјите членки на НАТО во соседството на Белорусија подготвуваат инфраструктура и се подготвуваат за војна.

„Тие ја подготвуваат својата инфраструктура, нивните војници. Имаме конкретни податоци. Ја следиме ситуацијата, гледаме што прават. Врз основа на тоа, планираме конкретни и соодветни мерки за одговор“
МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА НА БЕЛОРУСИЈА: Земјите од НАТО се подготвуваат за војна, имаме конкретни податоци

Белорусија не може да ја игнорира агресивната политика на НАТО и нејзините соседни земји, изјави за медиумите белорускиот министер за одбрана Виктор Хренин по средбата што на 4 октомври во Минск ја одржа белорускиот претседател Александар Лукашенко, на која се разговараше за воената безбедност на земјата, пренесува БелТА.

На средбата, како што рече министерот, детално се разговарало за различни случувања и мерки за одговор на состојбите во развој.

„Ситуацијата денес е навистина комплицирана. Голем број непријателски лидери на соседните земји, за жал, отворено ги кажаа целите што сакаат да ги постигнат работејќи против нашата земја. Не можеме да го оставиме ова без внимание“, нагласи Виктор Кренин. „Ќе одговориме на сите закани што може да се појават брзо, точно и адекватно, имаме сила и средства за тоа.

Министерот за одбрана рече дека под превезот на замислената „закана од исток“, земјите од НАТО и соседите на Белорусија не само што се милитаризираат, туку и се подготвуваат за војна.

„Тие ја подготвуваат својата инфраструктура, нивните војници. Имаме конкретни податоци. Ја следиме ситуацијата, гледаме што прават. Врз основа на тоа, планираме конкретни и соодветни мерки за одговор“, додаде тој.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.