Мини мафини

Loading...

Состојки
1 ЈАЈЦЕ
1лажиче сол
1/2лажиче свежо мелен бибер
2лажици маслиново масло
90мл млеко
120гр брашно
1 сецкан морков
5 парчиња, сецкана печеница
1/2лажиче пециво
маслинки за декорација…или сусам, ким,

Во вангличка го ставаме јајцето, солта, биберот.
Матиме со миксер до побелување на смесата.
со исклучен миксер додаваме масло, млеко, пециво, брашно, сецкан морков, сецкана печеница.
Убаво со лажица ја соединуваме смесата.
Ставаме од неа во намастени и по малку набрашнети мини калапи за мафини.
По желба дел ги декорираме со парче црна маслинка.
Печиме во загреана релна на 180 с , околу 25 минути.
Внимателно ги вадиме од калапот, па сервираме

loading...