Мистериозна белодробна болест убива луѓе во Аргентина: „Не се шири од човек на човек како Ковид“

По примарните тестови било констатирано дека не се работи за Ковид, грип, легионела или хантавирус. Сите заразени и починати се од една клиника на северозапад од Аргентина, па ја проверуваат водата и клима уредите.

Панамериканската здравствена организација (PAHO) е во контакт со аргентинското Министерство за здравство за да истражи што е болеста. По примарните тестови, тие заклучија дека не се работи за Ковид, грип, легионела или хантавирус.
Мистериозна белодробна болест убива луѓе во Аргентина: „Не се шири од човек на човек како Ковид“

За една недела три лица починаа во Аргентина од тип на пневмонија од непознато потекло. Сите три смртни случаи се поврзани со приватна клиника во северозападниот дел на провинцијата Тукуман, пишува CBS.

Во болница дошле девет лица, од кои осум работеле во приватна клиника, а еден бил пациент. Од понеделник двајца вработени во клиниката и еден пациент починаа од мистериозна болест на белите дробови, објави Луис Медина Руиз, министер за здравство на провинцијата Тукуман.

Панамериканската здравствена организација (PAHO) е во контакт со аргентинското Министерство за здравство за да истражи што е болеста. По примарните тестови, тие заклучија дека не се работи за Ковид, грип, легионела или хантавирус.

Тие ги испратиле примероците во институт во Буенос Аирес. Последна жртва на оваа мистериозна болест е 70-годишна жена која требало да биде оперирана во приватна клиника. Министерката за здравство вели дека можеби е пациент 0, но сепак треба да се испита.

Не се пренесува од човек на човек
Тој додаде дека првите шест пациенти развиле симптоми помеѓу 18 и 23 август. Тие беа во тешка состојба со билатерална пневмонија, слична на Ковид.

Тие повраќаа, имаа висока температура и дијареа и болки во целото тело. Целиот персонал на клиниката од која почна да се шири оваа болест е под надзор, а стручни лица земаа и мостри од водата и климата во клиниката.

Засега немаме информации дека некој надвор од клиниката е заразен – изјави Марио Раја, специјалист инфектолог.

Се чини дека болеста не се пренесува од човек на човек.

Ниту еден случај не е забележан меѓу контактите на пациентите, така што овде немаме болест која се шири од човек на човек – изјави Хектор Сале, раководител на медицинскиот факултет во Тукуман.

„Можно е нешто да вдишеле“
Можно е заразените да вдишеле нешто, бидејќи нивните бели дробови биле погодени толку насилно и брзо, смета д-р Мајкл Остерхолм, експерт за заразни болести од Универзитетот во Минесота.

– Понекогаш се појавуваат мистериозни болести, но повеќето од нив може да се припишат на некој локален фокус кој нема пандемски импликации – додаде експертот од Минесота.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.