МИСТЕРИОЗНИОТ АВИОН ГИ ПОСЕТИ РУСИЈА И ВЕНЕЦУЕЛА, А ПРЕСТОЈУВАШЕ ВО СРБИЈА – ТАЈНАТА НА БОИНГ-ОТ 747

Се верува и дека Иран испорачува оружје на земји како Венецуела, но во Боинг-от 747 не е пронајдено оружје.

Мистериозниот авион ги посети Русија и Венецуела неколку недели пред овој авион кој е поврзан со Иран да биде запленет во Аргентина.

Боинг 747 беше запрен оваа недела во Буенос Аирес, каде аргентинските власти го претресоа поради сомневање за разузнавачки активности, при што беа уапсени 19 членови на екипажот, пишува The Sun.

Меѓу екипажот имаше пет Иранци осомничени за врски со силите Кудс, тајно крило на Исламската револуционерна гарда, назначени од ирански терористи одговорни за тајни странски операции.

Иранските дисиденти предупредија дека забраната за авионот е доказ дека режимот шири тероризам спонзориран од државата на американскиот континент, токму во дворот на САД.

Се верува дека Иран испорачува оружје на земји како Венецуела, но оружјето не е пронајдено во Боинг 747.

Во авионот наводно биле членови на терористичката група ИРГЦ, силите Кудс.

Податоците за летот покажуваат дека се чини дека авионот полетал од руската престолнина Москва, до иранскиот главен град Техеран и до седиштето на Венецуела во Куракас, неколку недели пред да биде запленет од Аргентина.

Се чини дека Боингот 747 го посетил главниот град на Венецуела три пати пред забраната, а бил запрен во Белград и Мексико. Вашингтон внимателно го следи случајот, а Израел ја пофали Аргентина за идентификување на “потенцијалната закана”, пишува The Sun.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.