Мистериозниот рецепт на McDonald’s – еве како да го направите омилениот сендвич за само 15 минути

Loading...

McDonald’s секогаш беа таинствени за нивните рецепти, кои се препознатливи по совршениот вкус и арома.
Откако ланците за брза храна ги затворија вратите, компанијата решила да откие како точно се подготвува познатиот „McMuffin“ сендвич со јајца.
Состојки
– англиски мафин
– 75 грама мелено свинско месо
– 2 јајца
– парче тврдо сирење
– 1 компир
Подготовка
За почеток, место зачинете го со сол и бибер, направете две топчиња од него, а потоа од нив направете плескавици. Загрејте го шпоретот, а потоа печете ги околу 6-7 минути од двете страни.
Исечете го компирот во сад, па додадете едно јајце, сол и бибер. Загрејте масло, па истурете ја подготвената смеса (исправете ја во облик на плескавица). Пржете ги и вртете ги од двете страни, сè додека не станат златни и крцкави. Сега е време да го испржите јајцето.

 

loading...