Мистериозни дронови забележани пред експлозиите на Северен тек: „Нападите може да се повторат…“

Се наоѓаме во ситуација кога нашата важна инфраструктура станува потенцијална цел. Германија е земја која знае да се брани, а Европа е континент кој знае како да ја заштити својата инфраструктура, изјави германскиот министер за економија Хабек.

Мистериозни дронови забележани пред експлозиите на Северен тек: „Нападите може да се повторат… | илустрација пулс24

Во понеделникот имаше експлозии на два гасоводи „Северен тек“ во Балтичкото Море, кои предизвикаа три истекувања на гас, а доколку се потврдат сомневањата дека Русија стои зад нападот, безбедносните импликации за Европа би можеле да бидат далекусежни, пишува Политико во неговиот текст.

Самата можност подморската енергетска и комуникациска инфраструктура на ЕУ сега да е руска цел може да ги натера армиите на европските земји да се подготват за нов фронт во украинската војна, што би можело да ги доведе во директна конфронтација со руската морнарица, наведуваат тие. понатаму во нивниот текст.

Британците веќе подолго време предупредуваат дека руските подморници во Атлантикот и на север би можеле да ги таргетираат подводните кабли кои носат интернет. По овие експлозии, овие предупредувања сега се сфаќаат посериозно.

– Ова потсетува на ситуацијата од Студената војна кога на Балтикот се играше „мачка и глушец“ – пишува Politico.

Влогот беше огромен тогаш, како и денес.

Дополнителен знак дека земјите од Запад станаа многу повнимателни е изјавата на норвешкиот министер за енергетика Терје Асланд. Тој во вторникот рече дека „ќе бидат преземени чекори за зголемување на подготвеноста“ во врска со нафтената и гасната инфраструктура по разговорите меѓу владата, војската, полицијата и операторите.

А експлозиите во Северниот тек се случија само еден ден откако Норвежаните предупредија на присуство на мистериозни дронови во близина на платформите за нафта и гас.

Истрагите за истекување на гас и пронаоѓање на виновникот се во тек во земјите од Скандинавија. Данскиот премиер Мете Фредериксен ги нарече експлозиите намерен напад и „колку што може да биде сериозен“, но не го впери прстот кон Русија. Со неа се согласува и нејзината колешка, шведската премиерка Магдалена Андерсон.

Веројатно се работи за намерен чин, односно веројатно ова е чин на саботажа – рече таа.

И додека Скандинавците се пословично воздржани, полскиот премиер Матеуш Моравјецки беше нешто поотворен, иако и тој директно не ја наведе Русија како виновник.

– Не ги знаеме сите детали за тоа што се случи, но јасно гледаме дека тоа е чин на саботажа, поврзан со следниот чекор во ескалацијата на ситуацијата во Украина – изјави полскиот премиер.

Украинците се уште подиректни. Михајло Подољак, советник на претседателот Зеленски, рече дека ова е терористички чин планиран од Русија со цел да и наштети на Европа.

Се наоѓаме во ситуација кога нашата важна инфраструктура станува потенцијална цел. Германија е земја која знае да се брани, а Европа е континент кој знае како да ја заштити својата инфраструктура – ​​изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек.

Европа мора да биде свесна дека нејзината енергетска структура претставува безбедносен ризик. Да се ​​случеше ова во текот на зимата, тие ќе беа во голема неволја. Мораме да ја зголемиме безбедноста бидејќи вакви напади може да се повторат – изјави експертот Симоне Таљапитра за Политико.

Кремљ, се разбира, ги отфрла тврдењата дека тие се одговорни за нападот …

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.