Мистеријата решена: Ниту носењето на шест маски не го намалува нивото на кислород

Интернетот е преполн со опасни теории на заговор поврзани со коронавирусот, па дури и за тоа како заштитните маски не помагаат за заштита, па дури и дека се опасни за оние кои ги носат.
Теоретичарите на завери шират невистини за тоа дека маските се штетни бидејќи во нив не може да се вдише кислород, туку го вдишуваме испуштениот јаглерод диоксид. Дека тоа не е вистина, на дело и со факти покажа еден млад доктор од Даблин.


Мајтју О Туатејл на Twitter објави видео во кое докажа дека не постои начин со носењето маски да се намали нивото на кислород во крвта, па дури и да носите шест маски одеднаш.
„Пациентите постојано ме прашуваат дали носењето маски го намалува нивото на кислород во организмот, а тоа ме прашуваат поради работите што ги читаат на социјалните мрежи. Прекривањето на лицето со маска не го намалува нивото на кислород. Ставив шест маски на лицето, а тоа немаше никаков ефект на нивото на кислород во мојата крв“, коментира тој покрај снимката.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.