Митови и вистини за пиењето вода со лимон

Иако нема научни докази кои потврдуваат дека оваа навика помага при слабеење, таа не е лоша. Напротив, тоа е здрава навика, како што пишува страницата Eat This, Not That.
Ви нуди солидна доза на витамин Ц веднаш по будењето, а експертите го открија главниот ефект што оваа практика го има на телото, поточно на мочниот меур.
Регистрираната нутриционистка и диететичарка Колин Кристенсен вели дека оваа здрава комбинација, популаризирана од инфлуенсерите и со статус на магичен еликсир, не е некоја извонредна течност за детоксикација, ниту може да направи чуда за вашата тежина, тен, уринарен тракт и варење. Тоа се главно митови, вели таа.
„Придобивките од водата со лимон доаѓаат од пиењето вода, а не од самиот лимон“, вели Кристенсен. „Пиењето соодветни количини на вода може да му помогне на телото да функционира правилно, што апсолутно може да се претвори и во здравје на мочниот меур!“
Мета-анализата на студијата од 2015 година објавена во списанието Medicine покажа дека големиот внес на вода ја разредува концентрацијата на урината и ја намалува нејзината киселост и го отстранува вишокот сол од телото, намалувајќи го ризикот од развој на камења во бубрезите за 60 проценти.
Додека други студии сугерираат дека пиењето сок од лимон или други кисели сокови е поврзано со намален ризик од камења во бубрезите, оваа мета-анализа не најде таква врска.
„Ако водата со лимон ви помага да пиете повеќе вода, уживајте!“ вели Кристенсен.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.