Михаил Ходорковски: Путин остана истиот член на КГБ и гангстер, тој секогаш водел војни за да го задржи својот политички рејтинг

Поранешниот олигарх Михаил Ходорковски, некогаш најбогатиот човек во Русија, денес е еден од нејзините истакнати дисиденти и голем критичар на рускиот претседател Владимир Путин. Човекот, кој собра големо богатство во 1990-тите преку сомнителни приватизации и руска анархија и добро ја познава руската политичка елита, е убеден дека „Путин е на патот што ќе доведе до неговата смрт“.

На прашањето дали Путин се променил во последните дваесет години, Ходорковски вели дека останал истиот член на КГБ и гангстер, но е и многу талентирана личност која лесно го импресионира својот соговорник и се претставува поинаку. Од истата причина, тој е скептичен кон Алексеј Навални, харизматичен критичар на Путин, кој неодамна беше префрлен во затвор со максимална безбедност. Иако го делат мислењето за војната во Украина и потребата од промена на режимот во Русија, не се согласуваат околу визијата за иднината.

– Дури и да победи во Украина, ќе започне војна со НАТО поради проблеми внатре во земјата. И на крајот ќе ја изгуби таа војна. Да не однесеше војната во Украина толку многу животи, би рекол дека всушност сум многу среќен затоа што Путин тргна на пат кој ќе го доведе до смрт. Но, неговата победа или пораз во Украина сега целосно зависи од Западот. Ако западот не успее сега, може да се соочи со жешка граница во Европа долга 2.500 километри – изјави Ходорковски за „Фајненшл тајмс“ во долгото интервју, кое го пренесе Јутарњи.хр, додавајќи дека промената на режимот во Русија е можна, но само до сила.

Странски агент

Прогласен за „странски агент“ и од 2015 година во егзил во Лондон, Ходорковски помина десет години во руски затвор – од 2003 до 2013 година. Причината беше политичкиот конфликт со Путин, кој ја освои власта во Русија во 2000 година. Како еден од највлијателните руски претприемачи во 1990-тите, сопственик на нафтената компанија Јукос ЕкконМобил, за која се вели дека ја создал со бескрупулозно купување на нафтени полиња за пена, Ходорковски на руската телевизија зборуваше за корупцијата на Путин.

Путин процени дека Ходорковски може да биде пресилна опозиција, па го стави во затвор под обвинение за затајување данок. Подоцна го помилува, непосредно пред Олимписките игри во Сочи.

Сигурен сум дека Путин многупати зажали за својата одлука“, изјави денеска Ходорковски. Путин тоа го направи поради неговиот имиџ во светот. Денес, сепак, му е поважно да ја задржи власта во Русија. Путин во минатото водеше војни за да го задржи својот политички рејтинг. Затоа Ходорковски смета дека војната во Украина нема да заврши.

  • Верувам дека следниот чекор на Кремљ е воздушната блокада на Литванија. Ова ќе им овозможи на руските воздухопловни сили да летаат токму меѓу Русија и Калининград. Тогаш НАТО ќе се соочи со прашањето што да прави – претпоставува тој.

Инаку, Ходорковски, чија улога во 90-тите, кога беше меѓу најбогатите, не е целосно разјаснета, а се шпекулира дека е „тежок“ околу 500 милиони долари, претходно предупреди на можноста за војна и Путин како опасен човек. Тој не се согласува со поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер дека треба да му се направат отстапки на Путин и дека е сличен на поранешниот долгогодишен руски лидер Леонид Брежњев.

  • Со сета почит кон Хенри Кисинџер, тој го гледа Путин како еден вид Брежњев. Но, Брежњев не беше гангстер. Второ, Брежњев се борел во Втората светска војна. Тој и луѓето околу него сфатија дека војната е најлошата можна работа. Путин никогаш не се борел. Тој не разбира што се војни, тој разбира компјутерски игри и војни на неговиот лаптоп. Кисинџер не сфаќа дека не треба да преговара со гангстерот од позиција на слабост. Тој не разбира дека за Путин војната е само нормален начин за подигање на неговиот изборен рејтинг – рече Ходорковски.

Општа мобилизација

Меѓутоа, Путин има и свои слабости, забележува Ходорковски. Тоа главно се гледа по тоа што тој не објави општа мобилизација за војната во Украина.

  • Да беше целосно убеден дека руското општество е монолит, одамна ќе ги вовлечеше овие луѓе во војна. Но, Путин и (белорускиот претседател Александар Лукашенко) не се осмелуваат да го вооружат својот народ. Зеленски не се плашеше од својот народ и го делеше оружјето со сите. Ако Путин подели 40.000 калашникови во Москва, утре немаше да биде со нас – смета Ходорковски.

Тој признава и дека Путин имал поддршка од руските олигарси во 2000 година, кога дошол на власт. Тој исто така верува дека рускиот милијардер Роман Абрамович продолжува да го поддржува и да се однесува како негов „агент“.

„Путин му даде зелено светло на Абрамович да учествува во залудни мировни преговори меѓу Русија и Украина со цел да се избегнат санкциите“, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.