Млечен крем од гриз и павлака: Кремаст десерт со овошје по желба

Loading...

Погледнете го овој рецепт како да направите вкусен и освежителен десерт со овошје по ваш вкус.
Млечен крем од гриз и павлака: Кремаст десерт со овошје по желба
Потребни состојки:
500 милилитри млеко
100 грама гриз
2 лажици шеќер или по ваш вкус
2 кесички ванилин шеќер
200 милилитри павлака за шлаг
онолку млеко колку што ви е потребно да направите мазен крем
Начин на подготовка:


Ставете го млекото да се вари, додајте ги шеќерот и ванилиниот шеќер и кога млекото ќе зоврие, додајте го гризот постојано мешајќи за да нема грутки. Гответе неколку минути додека не се зготви гризот и не добиете густа смеса.
Оставете да се излади.
Потоа, во изладениот гриз додајте ја павлаката за шлаг и мешајте со миксер за стапчиња додека да добиете мазен крем, а потоа додајте онолку млеко колку што сакате кремот да биде густ.
Ставете го кремот во чаши и оставете да се излади.
На крајот, исечкајте на коцки овошје по ваш избор (на пример, манго и киви), ставете го на врвот и прелијте со сок од лимета или со овошен прелив од праска.

loading...