Мобилните телефони лошо влијаат на психичкото здравје на вашето дете, а еве од што може тоа да заболи

Можеби на вашето дете сте му купиле мобилен телефон од најдобри намери, но сигурно не сте му направиле услуга кога е во прашање неговото ментално здравје.
Употребата на мобилните телефони влијае на тинејџерите многу негативно, а за тоа сведочи податокот дека секојдневната употреба на социјалните мрежи само три пат на ден е опасна по нивното психичко здравје.


Научниците набљудувале 13.000 тинејџери од повеќе од 1.000 училишта во Англија. Дури 28 отсто од девојките кои ги користеле социјалните мрежи имале зголемување на анксиознота од останатите. Момчињата исто така се зависни од социјални мрежи, но значајно помалку од девојчињата.
Девојчињата кои слободното време го поминуваат на социјалните мрежи се изложени на сајбер насилство, губиток на сон и намалување на физичката активност.


Социјалните мрежи сами по себе не се виновни за пореметувања, но зачестената употреба може да има влијание на психичкото здравје кај девојчињата. Најмногу со употреба на апликациите WhatsApp и Snapchat.
Тинејџерите не се среќаваат само со анксиозност туку и со депресија, тага, недостаток на сон, пренесува „Daily Meil“. Потребата за социјални мрежи доживеа експанзија помеѓу 2013-та и 2015-та година. Процентот на луѓе кои користат социјални мрежи значајно расте.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.