Може една кратка со ѓумбир?

Може една кратка со ѓумбир?

Освен што е препознаен како одличен зачин во кујните ширум светот, лековитите својства на ѓумбирот се сепак главна причина за неговата популарност.
Можеби е најпознат фактот дека ѓумбирот помага во ублажување на мачнините и повраќањето како и кај тегобите со варењето – не само што го смирува желудникот, туку ги олеснува надуеноста и запекот и ја подобрува апсорпцијата на хранливи материи.
Но освен тоа ѓумбирот содржи и антиоксидантни , анмтимикробни и противвоспалителни својства – затоа „чашка“ ѓумбир рано наутро е одличен начин да го почнете денот. Ќе го разбуди вашиот метаболизам и ќе ви даде енергија.
Ѓумбир и лимон „на екс“
Ѓумбирот и лимонот се вистинска комбинација која гарантира доза здравје. Освен споменатите предности, ѓумбирот ќе ви го разбуди системот за варење, а сокот од лимон исто така има бројни користи затоа што е добар извор на витамин Ц што може да придонесе за работата на имунолошкиот систем и за подобрување на кардиоваскуларниот системмж, а дава свој придонес и за здравјето на косата, кожата и ноктите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.