Може ли вашиот телефон да ви пренесе коронавирус?

Ако често патувате, се среќавате со многу луѓе во текот на денот или пак го користите во кујна, редовно чистете го телефонот.
Модерните мобилни телефони не се толку заслужни за ширењето на коронавирусот, но секако имаат заслуга во ширењето на микробите, тврди професорот по микробиологија и хигиена на германскиот факултет „Маркус Егерт“.
Постарите мобилни телефони се поризични.
Кога ќе се споредат бројките лицата кои не носат ракавици, а патуваат и го користат телефонот се под поголем ризик за зараза. Сепак површината на телефонот не може да му овозможи на вирусот да се размножува, како што може да се размножува на пример на храната, велат научниците.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.