Молитвa за добра ноќ и мирен и лесен сон

Господе, покажи ми ја својата милост. Преку твојата помош, Боже, сакам да ја исчистам мојата душа. Моите мисли и моите зборови понекогаш можно е да се грешни. Затоа помогни ми и спаси ме од тага. Погледни ги моите постапки и дозволи ми да се покајам за своите дела. Смилувај ми се пред спиење и прости ми доколку сум згрешил. Амин.


Молитва за несоница, за мирен и лесен сон
Чудотворец Никола, заштитник и спасител. Од лоши мисли спаси го мојот ум, дај ми ноќен одмор. Нека телото ослабне и нека се ослободам од нередот кој го доживеав денес. Прости ми ги моите постапки, а јас ќе верувам во Бог, секој ден. Амин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.