Момчето Хамза припитомило волк со кој сега чува овци

Момчето Хамза од Либија еден ден нашло напуштено кученце и не се двоумело да го усвои.
Детето не ни помислувало дека тоа се работи за африкански златен волк (Canis anthus). Кога кучето израснало, Хамза не се откажал од него.

Напротив, го издресирал да му помогне во вршењето на овчарската работа. Така, природниот непријател на овците станал нивниот чувар.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.