Момче продаде бубрег за да купи Ајфон, сега оди на дијализа

Ксаo Ванг имаше само 17 години кога реши да продаде бубрег за да си купи Ајфон 4 со тие пари бидејќи не можеше да си го дозволи тоа. По операцијата, лекарите му рекле дека ќе води нормален живот со само еден бубрег, но осум години подоцна, на 24-годишното момче е тешко болен и оди на дијализа.
Пред осум години Ајфон 4 беше статусен симбол во средното училиште во кое одеше Ксао во кинескиот град. Тој потекнува од сиромашно семејство кое не можеше да му купи телефон, па тој одлучи да продаде еден од неговите здрави органи.
Со помош на посредник, Ванг стапи во контакт со луѓе кои се специјализирани за продажба на органи на црниот пазар. Тие се договорија за цена од 22 000 јени (околу 2 800 евра), што беше повеќе од доволно за посакуваниот телефон.

За жал, оваа непромислена одлука целосно го уништи неговиот живот.
Kсao на возраст од 17 години мислел дека еден бубрег е доволно за живот, а лекарот кого се запознал пред операцијата потврдил дека сè ќе биде во ред. Постапката била спроведена во нелегална болница, и иако ја сметале за успешна во тоа време, наскоро почнале компликациите.
За жал, клиниката не беше дезинфицирана, што доведе до инфекција на раната.
Семејството на Ванг не знаеше за неговата операција и тие дознаа кога веќе не можеше да ги крие здравствените проблеми.
Неговите родители го одвеле во болница на лекување кога инфекцијата веќе почнала да се шири кон здравиот бубрег, така што единствениот начин да остане жив била трајната дијализа.
По сослушувањето на Ванг, неговите родители го нашле посредникот и лекарот кој ја извршил операцијата и ги тужеле. Тие добија компензација од 2,2 милиони јени, од кои повеќето се потрошени на скапи третмани и лекови за нивниот 24-годишен син.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.