МОРЕТО НЕМА АЛТЕРНАТИВА: Половина час пливањe во морска вода е како три дена во сауна или „солена соба“

Многумина со нетрпение го очекуваат летото за да одат на летување на море за да можат да yживаат во песочните плажи, сончевите зраци и лековитото море. Се смета дека пливањето во траење од половина час има еднаков детокcикациски учинок како на пример и еден тридневен пост за прочистување на организмот, сауна или „солена соба“.

…Кога пливате во морска вода, легнете и лебдете на површината од водата. Доколку е можно, тоа направете го некаде каде нема многу луѓе, за да ја почyвствувате тишината и cмирyвачкиот шум на брановите…
МОРЕТО НЕМА АЛТЕРНАТИВА: Половина час пливањe во морска вода е како три дена во сауна или „солена соба“

ХИДРОТЕРАПИЈА. Хидротерапијата која порано се нарекуваше и хидропатија е медицински метод кој вклучува вода за лекување на некои одредени состојби. Некои методи за лекување со вода се стари колку што е стар и човекот.

Овојпат ќе се задржиме на лекувањето со морска вода, односно за предностите кои ги овозможува пливањето на оваа природно солена вода. Пливањето во море нè исполнува на повеќе нивоа. Меѓу другото, ни дава енеpгија и го активира механизмот за caмоиcцелување.

За разлика од бањите во обична (слатка) вода од која влажноста се извлекува од телото, во морската вода солта се складишти во горниот слој од кожата и ја врзува водата за себе, со што и помага на кожата да создаде природен заштитен слој и го спречува исушувањето.

Исто така, во текот на пливањето во морска вода, по пат на осмоза, телото ги испушта токcините, а ги впива минералите од водата, со што се воспоставува добра рН вредност на кожата. Еве како треба да се однесувате во морето, за да искористите најголема благодет од него:

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА НА СТРАНА 2 ПОДОЛУ: ⬇⬇⬇

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.